2011. dec. 13.

Tratzberg - egy tiroli kastély

Szintén az utóbbi évek felfedezése az egyre több utazási irodánál megtalálható tratzbergi kitérő Innsbruck-ból hazafelé.

Tratzbergi kastély
Ahogyan a kristályvilág csalódás volt számomra, ez a kis hegyi kastély annál jobban tetszett. Ez az a hely, amiről azelőtt nem is hallottam, gondolom, mások se túl sokat. Még mindig a 2008-as évről beszélek, akkor tényleg csak 2 utazási iroda vitte oda az utasokat.

Tratzbergi kastély prospektusa.

Ennek ellenére MAGYARUL is hallottunk idegenvezetést. Nem úgy, hogy egy helyi idegenvezető elrikoltoz néhány akcentusos magyar mondatot, vagy felolvassa ezeket, esetleg a saját idegenvezetőnk kezébe nyomják a leírtakat, hogy olvassa fel. Nem. 8 nyelven van vezetett túra, és ezek között szerepel a magyar is.
Itt valami csoda részese lehettem. Azelőtt, mármint a szóban forgó út előtt én még nem találkoztam a modern technika vívmányaival múzeumban.

Itt mindenki kapott egy kis magnót, vagy nem is tudom mit, fejhallgatóval. Központilag vezérelték a hallottakat. Ahogy haladtunk, mindig arról hallottuk, amit láttunk.
De ez még mind semmi.

Kastélybelső

Nem egy felolvasás vagy tanóra jellegű beszéd volt. Még ma is hallom, ahogy a kastély úrnője és ura elmeséli a kastély, a család történetét, beszél életükről. Mintha egy kis rádiójátékot hallottunk volna. Egyes szám első személyben meséltek. Sokkal érdekesebb volt így. Ahogy elmesélte az úrnő, hogy őt mennyire szereti a férje, mert még fűtés is van a szobájában...
A kastélyban tett séta során végig, minden helyiségben, ahol megálltunk, elmesélték azt, mire használták, mit látunk, és az életükről is szóltak.
A legvégén persze itt is eljutottunk a vásárlás helyére, ahol apróbb-nagyobb emléktárgyakat lehetett beszerezni.

De, hogy az elején kezdjem, busszal nem lehetett felmenni a dombra, persze kicsit el is tévedtünk, de végül eljutottunk annak az útnak a végéig, ahonnan már nincs tovább. Ekkor az idegenvezető telefonált a kastély urának (a mainak), aki kisvonattal lejött a csoportért. A kastély udvarára érkeztünk, és már el is voltunk varázsolva.

Tratzberg-express

A kisvonat a hangzatos "Tratzberg-Express" nevet viseli!:-)

Hol is van Tratzberg?

Tirolban, az Inn folyó partján fekvő Jenbach környékén keressük. Innsbruck felől közelítve, még Jenbach előtt balra fent a dombon. Az A12-es autópályát el kell hagyni, egy bekötőúton lehet feljutni a dombhoz.
Onnan fel az express vonattal!:-), vagy gyalog.


Tratzberg elérhetősége

Itt pontos leírás is van, koordinátákkal: http://www.schloss-tratzberg.at/8.html?&L=1

Kastély a hegyoldalban
Van idő megtervezni az utat, mert a kastély nincs egész évben nyitva. 2012-ben április 1. és november 1. között látogatható.

Belépőjegy felnőtteknek 10 €, csoportoknak, a vezetéssel együtt 7,50 €/fő

Nyitvatartás, jegyárak pontosan és részletesen

Mire mindent elmesélek, a főoldalra is elkeveredtem, ahol a nyelvválasztó link is működött, és kiderül, magyar nyelvű honlap is van, ahol a legfontosabbakat egy helyen olvashatjuk.
http://www.schloss-tratzberg.at/index.php?id=99

Modern kastély, lehet a Facebookon is lájkolni az oldalát!

Szerintem érdemes megnézni a kastélyt!

2011. dec. 12.

Kristályok világa

Most vettem észre, hogy még nem írtam a kristálybirodalomról.

Németországból hazafelé jövet, kis kitérőt téve megnézhetjük a Swarovski kristályok világát.
Egyre több szervezett turistacsoport is útba ejti ezt a látványosságot.

Wattens az A12-es autópálya melletti település, Innsbrucktól  kb. 13 km-re.
A település .at honlapja egy nagy fehérség, így onnan nem tudhatunk meg semmit, a .com végződésű oldalon németül tudók előnyben vannak.

Wattens, Tirol
Tirolban vagyunk, szép hegyek között, az Inn folyó mellett. A településnek kb. 7600 lakosa van, és három nagyobb vállalkozás működik itt. Az egyik az 1559-ben alapított papírgyár, a másik a Swarovski kristály, a harmadik a Swarco, ami nem a kristálycéghez tartozik, technológiai cég, közlekedéssel kapcsolatos profilja van, közlekedési lámpák, forgalomirányító berendezések gyártása, és egyéb, a közlekedéssel összefüggő termékek találhatók a palettán.

A nagyközönség számára (legalábbis a nőnemű felének) valószínűleg a Swarovski kristály a legismertebb.

Wattensben nem csak gyára van a Swarovskinak, hanem egy kiállítása, saját világa, nem is tudom, mi a jó kifejezés erre.
Egy biztos, rengeteg embert tudnak magukhoz vonzani, naponta turistabuszok százai érkeznek pontos menetrend szerint, és turisták ezreit terelgetik a látványosságokon keresztül a vásárlás helyszínéig. Nagyon jól átgondolt és felépített üzlet ez!

Kissé szubjektív leírásom következik, előrebocsátva, hogy régebben, főleg még régebben, amikor még csak néhány apró Swarovski kristály figurát láthattunk az ékszerboltok kirakatában, nagyon odavoltam a kristályért.
Persze, mert ritkán lehetett látni, nem volt minden kirakatban kristályköves akármi, a kutyapórázig bezárólag. Amikor már ékszerekben is láthattam kristályokat, azok is tetszettek, de valahogy a tetszés a kapható változatok számával, mennyiségével nem volt arányos. Egy idő után már csak annyit volt, igen, ez is Swarovski.
Wattens, Kristallwelten parkolója
Térkép a komplexumról


Belépőjegyek árai 2011 decemberében:

  • belépőjegy 1 személyre: 11,- Euro
  • csoportos jegy 10 fő fölött/fő: 9,50 Euro
  • gyermekek 15 éves kor alatt: ingyenes
  • Crystal Worlds shop kiállítási belépő nélkül: ingyenes


Kedvezmény:

  • Vásárláskor, 11,- Euro felett, a belépőjegy árából 2,- Euro kedvezmény.



A kristályvilág honlapja: http://www.kristallwelten.swarovski.com.
A honlapot érdemes megnézni, de kellő türelem szükséges. Nem tudom, miért hiszik még mindig Swarovskiék, hogy a minden oldalon ott levő intrót imádják az emberek. Nyelvválasztás után újra intróba ütközünk. Töltődik, töltődik, majd valamit látunk, amiről nem tudni, mi az. Néhány oldalon szerencsére nem helyeztek el képeket, csak infót, így azok olvashatók. A testvéroldalaikkal is ugyanez a helyzet, gyors megnézést egyik sem tesz lehetővé, de ez már nem utazási kérdés:-).


Amikor a programban láttam, oda is elmegyünk, és ott építettek egy látogatóközpontot, kíváncsi voltam. Aztán hazafelé jövet letértünk az autópályáról, és begurultunk a Swarovski Kristallwelten parkolójába. A varázs máris nem volt igazi, mert egy hatalmas autóparkolóba érkeztünk, és a fogadótér méretén már látszott, itt nagyüzem van. Az idegenvezető loholt a megfelelő pénztárba átvenni az előre lefoglalt időre szóló jegyeket, addig a mosdó lerohanása volt a feladatunk. (Ez a kirándulás 2008. májusában volt, nem tudom, azóta még ugyanezt a kiállítást lehet-e látni.)

Aztán elindultunk befelé. Német precizitással van itt megszervezve minden. Bejutunk, és megkapjuk a megfelelő nyelvű idegenvezetést. Persze, ha nem magyarok vagyunk. Nekünk az jutott, hogy az idegenvezető megkapott egy gépelt kivonatot átlátszó bugyiban, amiből felolvasta a szükséges tudnivalókat, és a különböző kiállítási tárgyakhoz tartozó információkat. Ez nem a legjobb módszer, mert emberek tömegei nyomulnak befelé, mi meg ott szerencsétlenkedünk vagy negyvenen, és próbáljuk meghallani, mit mond az idegenvezető.


A falakon, tárlókban hatalmas mennyiségű kristály. Ezeket csodálni kéne, de nekem valahogy már nem is tetszik. Ha fél tonnányit mutatnak belőle, hiába színes fényekkel megvilágítani, nem az igazi. Nekem mindig pont az tetszett benne, hogy milyen kicsik, és milyen szikrázóak ezek a kristályok. Több négyzetméternyi a falon, oszlopokban, lábunk alatt, meg mindenütt, pont a lényeg, a különlegesség vész el. Itt én már csak tömegárut látok.

Aztán továbbmegyünk. Azt nem tudom, miért annyira jó, ha sötétben botorkálunk, némi jelzőfénnyel, és üveg mögött nézegetjük a hatalmas, kissé fényevesztett kristály izéket, de hát itt így van. A keskeny utakon tömörülnek az emberek, némelyek mindenkin átgázolva igyekeznek előrejutni, és most nem honfitársainkról beszélek. Sikerült közeli kontaktusba kerülni egy kő-gazdag nem tudom honnan jövő család 1-2 tagjával, amikor majdnem fellöktek, mert útjukban voltam. A család legalább 15 tagból állt, anyukákon diszkrét földig érő, kendős, muszlinos öltözet. Nem tudom, arabok vagy indiaiak lehettek, annyira nem tudom felismerni az öltözékeket. Lényeg, férfiak egy részén volt turbán is, a fiatalok viszont európai módon voltak öltözve. Később a shopban láttam a családot, vadul vásároltak.

Tehát mentünk a sötét és szűk folyosókon, lábunk alatt némi fény, meg kristály az üveg alatt, minden feketével és sötétkékkel beborítva, és nem éreztem jól magam. Annyira nyomasztó volt számomra, hogy én is csodálkoztam. A sötétben villódzó fények, a szűk hely, meg minden együtt, nagyon rosszul hatott rám. Szédülni kezdtem, gyomrom kavargott, és olyan heves szívdobogást kaptam, hogy attól féltem, ott esek össze. Igyekeztem mielőbb kijutni ebből a csodából. Megnyugtató volt, amikor végre a shophoz értem. Itt csak simán nagy tömeg volt, de legalább világos. Tünetek azonnal elmúltak.

A nép vásárolt. A belépőjegyből, bizonyos vásárlási összeg felett némi visszatérítés lesz. Akkora mennyiségben van ott mindenféle kristályfigura, ékszer, hogy a választás mindenképpen nehéz. Aztán a kreatív sarkot is megtaláltam, ahol kis zacskókban az ékszerkészítéshez vagy bármihez felhasználható kristályok voltak, persze nem kevés pénzért.

Az eladók rengetegen voltak, mindegyik több nyelven beszélt. Egyenruhában, így könnyen felismerhetők. Szívesen segítettek mindenkinek, és nem csak egy pult mögött lehetett velük találkozni, hanem mindenfelé, mert körben járkáltak. Még fekete fiú is volt köztük, ugyanúgy, ahogy láthatólag indiai, és ázsiai lányok is. Igyekeztek mindenkinek segíteni, aki kérte. A pénztárak előtt hosszú sorok kígyóztak, az emberek boldogan vártak, kezükben a zsákmánnyal.
Erős voltam. Sok szép dolgot láttam, de szerencsére egyik sem gyakorolt rám akkora hatást, hogy szívesen megvásároltam volna. Persze, ebben az árcédulák elolvasása is segített. Így átadtam a kedvezményemet egy nyugdíjas útitársnak, aki az unokáinak vett ajándékot.

Azt hiszem azért is csalódás volt ez a világ, mert nem ilyesmire számítottam. Azt hittem, megtudok valamit arról, mi is ez a kristály, hogyan lesz/készül, milyen munkafolyamatok vannak, meg ilyesmi. Én inkább a gyárlátogatást vettem volna szívesen, illetve arra gondoltam, ebben a csodában arról is szó lesz, miből, és hogyan lesznek ezek a ragyogó kristályok. Hát, erről nemigen volt szó.

Egy biztos: rettentő jól el tudja magát adni a Kristallwelten.

Wattens, háttérben a tiroli hegyek




2011. dec. 11.

Változott a vasúti menetrend

Az évi szokásos menetrend változás ideje is elérkezett.

Sok változás van a nemzetközi vonatok tekintetében, érdemes elolvasni az erről szóló cikket! http://mav-start.hu/hirek/hir.php?mid=14edf685600819
A menetrendkönyv 990 Ft-os áron megvásárolható.
Csak néhány érdekesebbet emelek ki. 


Már nem lehet Velencébe (nem Velencére) utazni átszállás nélkül. Húsz évnyi lehetőség ért véget.
A menetrendváltástól, 2011. december 11-től bécsi átszállással lehet kedvezményes áron eljutni vasúton Velencébe, Rómába, Firenzébe és Bolognába.
A változásról egy kicsit részletesebb cikket is olvashatunk, amiből azt lehet kiolvasni, a MÁV-START szerette volna továbbra is biztosítani a lehetőséget.

A nemzetközi menetrendek is megtalálhatók az oldalon, letölthető formátumban.

Kedvencem, Svájc is könnyebben érhető el, hiszen egy új railjet járat repíti oda az utasokat, 12 óránál rövidebb idő alatt.
Reggel 6:05-kor indul, Bécsben van 9-re, majd tovább folytatva útját, 17:20-ra Zürichbe ér.
Innen tovább lehet utazni Basel felé, ahová 18:27-re meg is érkezhetünk, illetve a másik irányba Bern, Lausanne, Genf úrvonalon. Genfbe 20:15-re érkezik meg a vonat.
Ezzel a vonattal nappal száguldunk végig Svájcig, így a tájban is lehet gyönyörködni.

Kedvezményes menetjegyek is válthatók korlátozott számban.
Egy útra, 2. osztályon: 39 €, 1. osztályon 59 €
Részletes információk: http://mav-start.hu/utazas/svajc.php

Prágába is van két új vonatpár. Így már 5 nappali, és két éjszakai vonat közül választhatunk.

Újdonság a kirándulójegy Prágába.
Oda-vissza utazásra, felnőtteknek 49 €, gyermekeknek 6-14 éves korig 24,50 €.

Kirándulójegyek a prágai városi közlekedésre is
Oda-vissza utazásra, felnőtteknek 59 €, gyermekeknek 6-14 éves korig 35,50 €.

Részletek a Prágába történő utazás lehetőségeiről.

Oh, most látom csak, hogy az Euro árfolyama december 9-től ismét változott, most kedvező irányba.

A nemzetközi jegyek vásárlásakor alkalmazott árfolyam:
2011. december 9-től:  1 euró = 305 Ft.

Annyi változás van, hogy a nyári, tengerpartra menő vonatújdonságokról külön írok.

2011. nov. 27.

Adventi nézelődés Bécsben

Advent idején sokan ruccannak át Bécsbe egy kis nézelődésre, a karácsonyi vásárok megnézésére, esetleg vásárlásra is.
Mehetünk autóval, busszal, vagy vonattal is. Ha a vonatutazás érdekli, érdemes elolvasni a vasúton történő eljutásról, annak árairól szóló bejegyzésemet is. A városban több helyen található karácsonyi vásár, A turisták által szokásosan látogatott helyek környékén is.

Most nem ezeket a karácsonyi vásárokat szeretném bemutatni, hanem néhány másik látnivalóra felhívni a figyelmet.

Igaz, ezek a múzeumok, épületek egész évben a helyükön vannak, de ha már ellátogatunk  Bécsbe, akkor érdemes egyet-egyet belevenni a programba.

A Bécs központjában szokásos városnézés sétaútvonala nagyjából ez szokott lenni:
  • Maria-Teresien-Platz
  • Wiener Staatsoper
  • Kärtnerstrasse
  • Stephansdom
  • Graben
  • Kohlmarkt
  • Hofburg
  • Volksgarten
  • Burgtheater
  • Rathaus
Ha csak ezt a sétát tesszük meg advent idején, máris több adventi vásár kerül az utunkba.
Kicsit távolabb van a schönbrunni kastély, ami Ausztria egyik legismertebb műemléke. Az épületben található 1441 helyiségből 45 látogatható. Schönbrunn Bécs egyik kerületében található, tömegközlekedéssel is könnyedén megközelíthető.
Bécsi tömegközlekedésről szóló bejegyzésemet is érdemes elolvasni.

Néhány látnivaló, ami a fentieken túl, szintén érdekes, vagy szórakoztató:

  • Hundertwasser ház
  • Kincstár (Schatzkammer)
  • Peterskirche (Szent Péter-templom)
  • Mozart-ház
  • Múzeum-negyed
  • Spanyol lovasiskola
  • Práter
Emellett érdemes csak úgy nézegetni a házakat, utcákat, mert sok hasonlóságot találunk Bécs és Budapest között. Persze sok különbséget is!

A bécsi adventi vásárok honlapja: http://www.christkindlmarkt.at/
Bécsi információk magyarul is: http://www.wien.info/hu






  

Advent idején Bécsbe vonattal

Előrebocsátom, hogy a leírtak 2011. december 10-ig érvényes információkat tartalmaznak.
A menetrend akkor fog változni, ezért csak a fenti időpontig biztosak az olvasottak.

A Máv-Start honlapjáról származnak az információk, ahol a pontos menetrendeket is megnézhetjük ezen az oldalon: http://www.mav-start.hu/utazas/becs.php

Bécsbe több vonattal is eljuthatunk. Itt a Budapest-Bécs útvonalról írok.

A vasúti közlekedésre nem lehet panasz, már ami a vonatok gyakoriságát illeti. Óránként-kétóránként tudunk Bécsbe indulni Budapestről.

A railjet-ek mellett "hagyományos" nemzetközi vonatokkal is mehetünk.
A railjetek Premium osztályán még útközben tölthetjük is laptopunkat, telefonunkat, vagy akár dolgozhatunk is. Ezen az osztályon is érvényesek a kirándulójegyek kedvezményei.

Kedvezményes jegyek:
SparSchiene

Budapest-Bécs-Budapest útvonalon: 13 €
Győr-Bécs-Győr útvonalon: 9 €

Ez a jegy valamennyi Budapestről Bécsbe közlekedő railjet-vonatra, és a Dacia nemzetközi gyorsvonatra is megváltható, de csak korlátozott számban.
Egyéb kikötések: csak adott napon és vonaton érvényesek, cseréjük és visszatérítésük nem lehetséges

Fontos: ezek a jegyek a bécsi városi közlekedésre nem érvényesek!

Amelyik vonatra nem lehet váltani SparSchiene-menetjegyet: Wiener Walzer és Kálmán Imre EuroNight-vonatok.

Kirándulójegyeket vehetünk városi közlekedésre szóló jeggyel, vagy anélkül is.

Kirándulójegy ára városi közlekedés nélkül, menettérti útra:
Felnőtteknek 25 €, gyermekeknek 6-14 éves korig 12,50 €.

Menettérti útra szóló kirándulójegy ára a bécsi városi közlekedésre is:
 Felnőtteknek 31 €, gyermekeknek 6-14 éves korig 14,30 €.

Ezek a jegyek Bécsben az első 2 napon biztosítanak kotlátlan utazást Bécs valamennyi villamos- és metróvonalán, helyi autóbuszán, valamint a VOR 100-as zónáján belül a helyközi autóbuszokra, az S-Bahn-okra, az ÖBB regionális vonataira és a Wiener Lokalbahnen szerelvényeire is.
Ahová már nem érvényes (többek között): schwechat-i repülőtér, Shopping City Süd.

A kirándulójegyek az érvényesség első napjától számítva négy napig érvényesek, korlátozások nélkül valamennyi vonatra, valamint átszállással az EURegio-vonatokra is.

A bécsi tömegközlekedéssel foglalkozó bejegyzésemben írtam a bécsi vonaljegyek áráról, a turistajegyekről is. Ha csak egy napra megyünk, jobban járunk, ha Bécsben veszünk egy 4,60 €-ba kerülő napi turistajegyet. A különbség nem olyan nagy, de így 310 felett mégis meggondolandó. A Máv-Start november 19-től 310 Ft-os árral számol.

Koránkelők már a Dacia nemzetközi vonattal mehetnek, ekkor már reggel negyed 9 tájban Bécsben vannak. (Ha nem késik a vonat.)
Az első két railjettel még délelőtt megérkezhetünk.
http://www.mav-start.hu/res/railjet_162_165_12.pdf 6:05 kor indul a Keletből
http://www.mav-start.hu/res/railjet_60_67_12.pdf 7:10-kor indul a Keletiből.

Az út hossza kb. 3 óra.

Ha jól kisétáltuk magunkat, akkor még emberi időben érünk haza az rj67 és az rj165 választása esetén.
Ezek tulajdonképpen a reggeli vonatok visszafelé, linkek feljebb.

Kicsit később a Dacia nemzetközi vonattal jöhetünk vissza, ez is belefér legolcsóbb napijegyünk időkorlátjába. Arra azért vigyázzunk, hogy a Dacia az utolsó vonat Budapest felé.
http://www.mav-start.hu/res/346_347_dacia_wien_12.pdf



Tömegközlekedéssel Bécsben

Advent idején is, meg persze máskor is sokan ruccannak át egy rövid bécsi kirándulásra.
A vonattal és busszal történő eljutásról régebben már írtam, most a bécsi tömegközlekedéssel kapcsolatban szerzett tapasztalatokról írok.
Ezeket a tapasztalatokat a számítógép előtt ülve szereztem, de felettébb hasznosak.

Ha vonattal vagy busszal megyünk Bécsbe, és úgy gondoljuk, nem szeretnénk egész nap gyalog közlekedni, akkor villamossal, metróval, busszal is szeretnénk utazni. Hát ebben semmi újdonság nem volt:-)

A vonaljegyek ára itthon is horror, az ember felkészül a legrosszabbra Bécsben is. A sima vonaljegy 1,80 €. Azért ennél az árnál már érdemes tájékozódni, hogyan jutunk el egyik helyről a másikra, illetve arról is, milyen lehetőségeink vannak olcsóbban megúszni a bécsi közlekedést.

A bécsi közlekedési vállalat honlapján megtervezhetjük az útvonalat.
http://www.wienerlinien.at/

A start és cél beírása után megkapjuk, milyen járművekkel jutunk el a célhoz, sőt. Letölthető pdf állományban meg is kapjuk az eredményt. Vigyázzunk, mert hamar lejár a session, vagyis egy idő után nem engedi már a letöltést, újra kell keresni.

De ez még mind semmi. Ha lehetséges, nem csak egy útvonalat ajánl, hanem, többet is, és minden útvonalat pdf állományban letölthetünk, ami nem csak szöveg németül, hanem kis térkép, rajta színes vonallal az útvonal, és annak a járműnek a jelzése, amit ajánl az utazáshoz. A térképen az utcák nevét is el lehet olvasni.

Ennek alapján az utazás előtt, otthon, ha tudjuk az útvonalat, meg is tervezhetjük, hogy jutunk el egyik helyről a másikra.
Ez nekem nagyon tetszik!

Azt el kell mondanom, hogy német tudásom az alapszint alatti. Azt nem mondhatom, hogy egy szót sem értek, de ez a tudás néhány alapvető szóból, és a "nemzetközi" kifejezések megértéséből áll. Ezt csak azért mondom, mert így is elboldogultam az útvonaltervezővel, és kikövetkeztettem, mit ad eredményként. A térkép aztán teljesen lenyűgözött. Jelzem, nehezítésként nem kértem a Google fordítást.

Térjünk rá az árakra.
Tickets, ezt értjük. Van többféle jegy, ezek között a turistáknak szánt jegyek.
Ezt a részt nem részletezem túlságosan, mert túl nagy a választék belőlük. A turistajegyek oldala itt található: http://www.wienerlinien.at/eportal/ep/channelView.do/channelId/-31797/pageTypeId/9083

Mindenesetre jó tudni, van egy napijegy, ami hétfőtől szombatig használható, 8 és 20 óra közötti időben. (Egy napon, és vasárnap nem érvényes ez a jegy!) http://www.wienerlinien.at/eportal/ep/programView.do/channelId/-31797/programId/25958/pageTypeId/9083
Ez a jegy 4,60 €.
A 24 órás jegy 5,70 €.
Összehasonlításként egy vonaljegy normál áron 1,80 €, járművezetőnél véve 2,20 €.
Kis füzet is van, amit le lehet tölteni, ebben megnézhetjük, milyen jegyvariációk vannak.

Magyarul is tartalmaz némi információt: http://www.wienerlinien.at/media/files/2011/tourists_tickets_cs_hu_pl_ru_ja_53368.pdf
Az elég fura, hogy a napközben használható napijegyet nem is említi, de a honlapon elolvashatók a feltételek, a vásárlási lehetőségek.

Az angol nyelvű oldalakon korlátozott mennyiségű információ van, de az útvonaltervezőbe itt is bepötyöghetjük, honnan-hová szeretnénk eljutni.
Itt jegyzem meg, hogy a német nyelvű variációban nem csak megállót, vagy utcanevet lehet megadni, hanem ismert helyet is, valamint térképről is lehet választani. Ahogy gépeln kezdem a helyet, felajánlja választásra a lehetőségeket. Így tudtam rákeresni a Westbanhof és Operaház közti útvonalra.

Az angol nyelvű oldalon néhány tájékoztatót is letölthetünk. Térkép is van, a közlekedési útvonalakkal.

A 4,60-as jegyről a német verzióban olvashatunk csak, én legalábbis se nyomtatásra szánt prospektusban, sem az angol nyelvű oldalakon nem találtam róla információt. Ez a jegy online is megrendelhető, ekkor nem lehet átruházni, egyébként igen.
Jegyárusító helyeken, dohányboltokban és a megállókban levő automatából is megvásárolható.

Megnéztem a Máv-Start oldalát, hogy lássam, mennyibe kerül az a jegy, ami a városi közlekedésre is használható. A különbség a közlekedést is tartalmazó, valamint a tömegközlekedés nélküli között 6 €.

A vonattal való eljutásról friss információkat ebben a bejegyzésben lehet olvasni: http://kalandok-cirm.blogspot.com/2011/11/advent-idejen-becsbe-vonattal.html
Lehet, hogy érdemes Bécsben venni egy napijegyet? (Igaz, a vasútnál forintért vesszük, míg ott euróért.)

Már csak egy kis útvonalterv kell, és számolgathatjuk, mikor hol nézelődünk, és hogyan megyünk tovább. Mindehhez részletes térképeket nyomtathatunk, így biztos nem tévedünk el.

2011. okt. 23.

Ljubljana, Postojna vonattal

Nem mondhatom, hogy elkényezteti az utazót a MÁV-START, ha Szlovénia felé veszi az irányt.

Már több bejegyzésemben írtam a postojnai cseppkőbarlangról, és ezekben a bejegyzésekben az oda történő eljutásról is írtam. Ezért időnként ellenőrzöm, hogyan lehet tömegközlekedéssel eljutni Postojnára, vagy ha oda nem, legalább Ljubjlanaba.

Ljubljana


Az idei őszön, ha Postojnára közvetlenül szeretnék vonattal eljutni, jobbnál-jobb lehetőségek állnak rendelkezésemre. (Ezt ironikusan mondtam.)

Az igaz, hogy 8 vonat indul Budapestről naponta, amivel el tudok jutni Postojnára, de ezek közül csak egy van, ami közvetlenül visz oda. A másik szélsőség, amikor 6 (hat) átszállással sikerül ezt megtenni.

Az utazás ideje az átszállás nélkülinél a legkevesebb (szerencsére), de ez is több, mint 10 óra.
Egy 18 órás utazást is el tudunk magunknak intézni, de ott legalább délelőtt 10 körül érünk Postojnára, nem hajnali fél 4 tájban:-)
Az út hossza egyébként vasúton mérve Budapesttől 839 km.

Postojna, a barlang előtti rész

Az átszállás nélküli utazás a VENEZIA EN ( - Venezia S. Lucia) választása esetén van. Ennek a vonatnak az előnye az, hogy nemzetközi forgalomban helyjegy váltható rá, van hálókocsi és fekvőhelyes kocsi is.

A Szlovéniába készülőknek ezt az oldalt ajánlom, ha vonattal mennének: http://mav-start.hu/utazas/szlovenia.php

Jelzem, a Venezia EN Zágrábon keresztül megy, azt az árat kell nézni.

Zalaegerszeg-Hodos útvonalon Postojnába a vonatjegy másodosztályon 64,40 €. Ez oda-vissza értendő. 2011. októberében 1 € = 295 Ft.

Megnéztem az említett 8 lehetőséget, amivel elérhetünk Postojnára. Az első hármat azonnal törölhetjük is, mert nem életszerű, hogy elmegyek Salzburgba azért, hogy visszajöjjek Postojnára.

A Citadella nemzetközi gyorsvonat Ljubljanába megy, ott kell átszállni a Pivka irányába menő vonatra. Ez az egy átszállásos lehetőség, ezzel éjjel fél 12-re érünk oda.

Ha  a MAESTRAL nemzetközi gyorsvonatot választjuk ( - Zagreb Glavni Kol.), akkor Zágrábban és Ljubljanában kell átszállni, és röpke 16 órás utazás után hajnalban már Postojnán vagyunk.

A következő ajánlott lehetőség sem túl életszerű, mert már egyenesen Münchenbe kell elutazni azért, hogy visszautazhassunk Postojnára.

Az a szomorú, hogy ha maradunk a legrövidebb úton, az egyben a leghosszabb eljutást nyújtó.
Ekkor a szombathelyi gyorssal indulunk, Bobán átszállunk a zalaegerszegi gyorsra, majd Zalaegerszegen a hodosi személyre. Hodoson töltjük az éjszakát (:-)) és hajnalban elindulunk a 4:20-kor induló ljubljanai IC-vel, majd Ljubljanában átszállunk a Maribor-Koper IC-re. Ez a vonat a Ljubljana-Postojna 20 km-es utat 60 km-en teljesíti.

A Zalaegerszeg és Hodos közötti további kishatárforgalmi vonatok menetrendje közül a Hodoson csatlakozással rendelkező vonatok itt vannak:  http://www.mav-start.hu/res/e_11.pdf

A végkövetkeztetés az, hogy nem egyszerű!

A Volánbusznál nincs járat Szlovéniába, ahogyan az Orangeways-nél se.
Akkor dönthetünk: kalandozunk-e vonattal, vagy keresünk egy rövid kirándulást valamelyik utazási irodánál, vagy megyünk autóval.

Ha összekötnénk mondjuk egy kis országjárással is a postojnai kirándulást, máris jobb a helyzet. Ha azt mondom, elmegyek, megnézem Zalaegerszeget, és átruccanok Postojnára, akkor van esélyem egy normális utazásra.
Persze ez nem egy egynapos kirándulás lesz, de délelőtt érhetek el Postojnára, megnézhetem a barlangot, majd indulhatok vissza. A visszaút sem lesz rövidebb, felkészülhetük egy jó kis 16 órás utazásra Budapestig, vagy 8 óra alatt visszaérhetünk este 10-re Zalaegerszegre. :-)

Régebbi bejegyzések a Postojnai cseppkőbarlangról:
http://kalandok-cirm.blogspot.com/2010/07/postojnai-cseppkobarlang.html

http://kalandok-cirm.blogspot.com/2011/02/postojna-cseppkobarlang-es-mas.html



2011. okt. 7.

Képek a Simon-Júda vásárból

Kukorica csuhéból készült tárgyak

Bőrök, cserepek

Kosarak

Fűzött gyöngy

Mázas cserepek

Fa kerti bútorok

Nézelődők

Igazi vásár

Esztergom képekben

A párkányi vásár hozadéka az, hogy az ember Esztergomban is körül tud nézni. Nekem ez most nem igazán sikerült, de azért néhány képet készítettem.
Esztergom 2011 októberében:
Esztergomi utcakép

Bazilika bejárata

Bazilika a Duna felől

Mária-Valéria híd

Esztergomi kép a hídról

Városi közlekedési eszköz:-)

Távolsági közlekedés eszköze:-) Állomás

Esztergomi utcakép

Esztergomi utcakép

A hídon látszik az államhatár

2011. okt. 6.

A párkányi vásárban jártam

Azt hiszem jól tettem, hogy ma mentem el a vásárba. (A Simon-Júda vásárról van szó Párkányban.)

Csütörtök délelőtt a párkányi vásárban
A Simon-Júda vásárról előző bejegyzésemben lehet olvasni: http://kalandok-cirm.blogspot.com/2011/10/simon-juda-vasar-parkanyban.html

Igaz, hogy délelőtt még nem mindenhol voltak jelen az árusok, de délután 3 óra felé már nem voltak üres helyek. Nem volt nagy tömeg, főleg délelőtt, ezért tudtam fényképezni. Délután már csak lassan lehetett közlekedni, sokan sétálgattak, nézelődtek. Úgy vettem észre, akik minden évben jönnek, ugyanazt a helyet kapják meg. (Felismertem néhány árust.) Idén is sok szép dolgot lehet kapni, de kevesebb a kézműves, mint 2 éve.
Több magyar árus és készítő is jelen van, ezen kívül lengyel árusokkal is lehet találkozni.

Csütörtök délután a vásárban


Nagyon jól éreztem magam, az idő gyönyörű volt, kellemes meleg, napsütés, de nem az az égető, hanem simogató. Voltam már hidegben és esőben ezen a vásáron, mit mondjak, sokkal jobb volt rövid ujjúban sétálni, mint esőkabátban, csizmában.

Párkányi vásár
A hasznos tudnivalókhoz egy kis kiegészítés: A kisvonatra jegyet csak egy útra lehet venni, 300 Ft.

Esztergom-Párkány kisvonat
A kisvonat a vasútállomástól bemegy a városba, fel a Bazilikához, majd onnan át Párkányba. Párkányban a Szabadság téri parkolóban van a le- és felszállás, de ezt mindig elmondják az utasoknak. Ha nagy tömeg van a vásárban, akkor változhat a felszállóhely.

Az árak még a 300 Ft-os Euroval számolva sem horrorisztikusak.
Egy gombóc fagylalt 0,3-0,38 €, a sört elfelejtettem megjegyezni. De arra emlékszem, hogy gyros a vásárban 4 € volt, a főutca egyik éttermében 2,80 €.

Képek a vásárból. Ennivalók:-)
Igazi tűzhelyen az étkek

Ebédidő

Szivek minden mennyiségben

Pörköltfélék rotyognak

Édességek tárháza 1.

Édességek tárháza 2.
Érdemes elmenni megnézni a vásárt, mert nagyon érdekes. Sok ember, többnyire elegendő a magyar nyelv ismerete. Az orosz tudás arra jó, hogy megértsünk valamit, legalább a számokat.

2011. okt. 4.

Simon-Júda vásár Párkányban

Ha október, akkor a hagyományos Simon Júda vásár Párkányban. Immáron a 465. vásár lesz az idei. Párkányban már a török hódoltság kezdete óta tartanak vásárokat. ezek közül a legfontosabb a Simon-Júda napi vásár volt.

Életkép a vásárról


Képes beszámoló a 2006-os vásárról: http://www.bumm.sk/3833/simon-juda-vasar-parkany-kepriport.html
Simon és Júdás apostolról itt és itt található olvasnivaló.

A párkányi Simon-Júda vásár története: http://ujszo.com/napilap/szulofoldunk/2001/10/26/a-simon-juda-vasar-tortenete

A vásár csütörtöktől vasárnapig tart nyitva. (2011. október 6-9.)
Csütörtökön kezdenek az árusok kipakolni, és délután lesz a hivatalos megnyitó.

A forgalmi változásokról ezen az oldalon található információ: http://hu.sturovo.sk/oznamy.phtml?id6=51&module_action__0__id_info=25563

Az autóbuszok közlekedése is változik ezekben a napokban: http://www.sadnz.sk/sturovsky-jarmok-2011

A város térképe itt található.
Van statikus és dinamikus térkép is. A statikus talán jobb, mert az utcanevek is fel vannak tüntetve rajta, így könnyebb megtalálni. 1:10000 arányú. Képként is el lehet menteni, és ki lehet nyomtatni.
A dinamikus térkép nagyítható.

Ha nem elegendő egy nap a kirándulásra, a Hotel Esztergom már felkészült, és külön erre a programra kínál csomagot. http://szallas.hu/Wellness-hétvége/Hotel-Esztergom/Simon-Júda-vásári-csomag

Az eljutás vonattal vagy autóbusszal Budapestről nagyon egyszerű.
Óránként megy vonat Esztergomba, időnként ennél gyakrabban is. Az út hossza 53 km, ezt röpke másfél óra alatt már meg is tesszük. Kárpótlásként a táj szép. A jegy ára 1.100 Ft egy útra, de ha van Budapest bérletünk, már 735 Ft-ból megússzuk.

Aki már járt Esztergomban vonattal, az tudja, a vasútállomás eléggé messze van a városközponttól, és így a hídtól is. A híd túloldalán is még van egy kis út addig, amíg elérünk a vásárhoz. A vásár meg arról híres, hogy járkálni  kell. Jó hosszan, de tényleg nagyon hosszan.

Semmi vész, mert van megoldás, gondolom idén sem lesz másként. A vonatok érkezésekor kisvonat áll a vasútállomás előtt, és hangosan hívják az utasokat a kisvonathoz, ami átmegy a túloldalra, egészen a vásárig. Elég ott gyalogolni. A kisvonat óránként megy át és persze vissza is.
A visszaindulást elmondják, úgy van ütemezve, hogy a vonat indulása előtt legalább 15 perccel az utasok a pesti vonatnál legyenek. Még jegyet venni is van idő, és elszaladni a mosdóba, hátha a vonaton nem működik.

Autóbusz választása esetén több lehetőségünk is van. Indul busz Esztergomba a Széna térről, az Árpád hídtól és Újpest Városkaputól is.
Az első két esetben a Pilisen keresztül megyünk, Újpestről pedig a Dunakanyarban végig.
A Pilisen keresztül 45 km, amit kb 75 perc alatt lehet megtenni az Árpád hídtól.
Újpestről kb. 63 km, és két óra, amire számíthatunk.

A jegyárak ebben a táblázatban vannak

A buszok sokkal sűrűbben járnak, mint a vonat. A buszállomás a városban van, közelebb a hídhoz.

Egész szép kis kirándulást lehet tenni akkor, ha busszal megyünk, és az egyik irányban a Dunakanyar felé, másik irányban a Pilis felé megyünk.

Ha még van erőnk néhány nevezetességet megnézni Esztergomban, akkor igazán elégedettek lehetünk magunkkal.
Csütörtökön csak délután nyit a vásár, ha reggel elindulunk, akkor még délelőtt lehet egy kis esztergomi városnézés, utána néhány óra vásározás.
Esztergomi képek:
Esztergom

Enni már lehet odaát is, a sütemények is nagyon finomak.:-)
Vásárfiát is kell venni, úgysem tudjuk megállni. Nekem megvan a rövid listám, mit szeretnék venni.
Nagyon jó dolgokat árulnak a vásárban, olyanokat is, amit nálunk nem kapni.
(Én például a finom meleg papucsot nem fogom kihagyni, ha lesz, és nem szabadult el az ára.)
Rengeteg cukorka árus van mindig, szóval édességből biztos nincs hiány, és kész ruhásboltok is szoktak lenni, meg mindenféle kézműves termék.

Ja, és a mézbor, amit melegen meg is kóstolhatunk. A vásárhoz sok étkezőhely is tartozik, ahol az ember megpihenhet, és jóllakhat. Az ételárusoknál nem lesz nyelvi problémánk, ha ugyanúgy lesz, mint szokott lenni, mert többnyire magyar cégek települnek ki konyháikkal. Hatalmas üstökben sül, fő az ennivaló.

Az időjárás reméljük, kegyes lesz a vásárhoz, mert esőben eltűnnek az árusok, hiszen nyitott az egész vásár, és sok termék tönkremegy, ha megázik.
Időjárás-előrejelzés Szlovákiára. Ahogy elnézem, csütörtökön még szép napos idő, 23 fok várható, de utána felhős, esős idő. Szombaton kevesebb esővel, de csak 13 fokot jeleznek előre.

Egy biztos, idén nem hagyom ki a vásárt, beszámolok róla, milyen volt, képek is lesznek.
Találkozunk a 465. Simon-Júda vásárban?:-)

Beszámoló a vásárról: http://kalandok-cirm.blogspot.com/2011/10/parkanyi-vasarban-jartam.html

2011. szept. 25.

Sörfesztivál Münchenben (Oktoberfest)


Ha itt a szeptember, akkor itt van a müncheni sörfesztivál ideje is.


Séta Münchenben

Eleinte a Sörfesztivál nem több hétig tartó esemény volt, de az elmúlt évtizedekben annyira népszerű eseménnyé vált, hogy a nagy tömeg miatt ma már több heti vendégcsalogató a bajor főváros számára.

Egy a sok müncheni templom közül
Münchenben nem csak a sörfesztivál miatt érdemes körülnézni, magáért a városért is.
Nagyon sok látnivaló van, templomok, szép régi épületek, modern épületek is, de ezekről egy másik bejegyzésben írok.

A sörfesztivál idén szeptember 17 és október 3 között kerül megrendezésre.

Münchenbe ilyenkor talán érdemesebb tömegközlekedéssel eljutni, vagy szervezett turistacsoporttal. A parkolás miatt is, meg ugye a sör miatt is.

Utazási irodák ajánlatában: http://www.startutazas.hu/index.php?fx_lapazon=tguTvg-MCvFu8&fx_action=fast&fx_site=utazas&fx_text=oktoberfest

Eljutás Münchenbe vasúton: http://www.mav-start.hu/utazas/nemet_munchen.php
Napi több pár Railjet szerelvény közlekedik.

A Volánbusz ajánlata az Oktoberfest idejére: http://www.volanbusz.hu/travel.php?id=365

A sörfesztivált csak nálunk nevezik sörfesztiválnak, mert a becsületes neve Oktoberfest.

Honlapja is van, ahol rengeteg információval gazdagodhatunk, még élő webkamerás képeket is láthatunk a helyszínről.
Németül tudók itt olvassák: http://www.oktoberfest.de/de
Angol verzió is van: http://www.oktoberfest.de/en/
Ha a sörözésen kívül egyéb programok is számításba jöhetnek, itt olvasható, milyen egyéb programot lehet elcsípni: http://www.oktoberfest.de/en/article/About+the+Oktoberfest/About+the+Oktoberfest/Oktoberfest-Calender+2011/2300/

Majdnem elfelejtettem megemlíteni, hogy alkoholmentes sört is mérnek.
A legteljesebb tájékoztatás miatt nem kell találgatni, mennyibe kerülnek a sörök eme nevezetes eseményen. A sörök ára is megtalálható az Oktoberfest honlapjain.

Azoknak, akik emlékeznek a tavalyi árakra, jelzem, áremelkedés volt.
Tehát idén a sör árak 8,70 € és 9,20 € között vannak literenként. Aki vizet akar inni, annak is mélyen a zsebébe kell nyúlnia, mert 1 liter víz 7 €.
Ezek az árak a fesztiváli hangulattal rendelkező helyeken értendők, a városban másutt kicsit olcsóbb a sör. (6,60 €-8,80 €) De gondolom, ha valaki ilyenkor megy Münchenbe, akkor azt a sör miatt teszi, és a hangulat miatt.

Jelzem, a tömeg hatalmas, sőt talán elképzelhetetlenül nagy tömeg és zaj van, aki nem szereti, nem bírja, az ne ilyenkor menjen városnézésre. Amúgy is, látjuk, szépen felmennek az árak ilyenkor.

Az egyik leghíresebb söröző a HB, ha az év bármely szakában járunk Münchenben, ide betérhetünk, és érezhetjük egy igazi bajor söröző hangulatát. Számomra már ez is félelmetes volt. Hatalmas füst, hangzavar, nagy tömeg, de szerencsére olyan nagy ez a söröző, hogy az épület oldalsó részén levő részeken már hallani lehet egymás szavát is.

Érdemes megnézni a felszolgálók munkáját is. Gondolom az árakból, meg amúgy is, mindenki tudja, hogy Münchenben nem fél literes, hanem literes korsókkal dolgoznak. Egy vékonyka felszolgálólány is simán visz a karján 6-8 korsót. (plusz korsó súlya!)
Úgy érzem, a velük szemtelenkedőknek hatalmas pofonok tudnak leesni:-)

2011. aug. 15.

Krk városa

A Krk sziget "fővárosa" Krk. A Krk grófok egykori székhelye. A város lakossága kb. 6000 fő. Krk városa a hídtól 25 km-re, a sziget nyugati oldalán található.
A turizmusnak nagy hagyománya van itt, már a 19. század második felében nyaralóhely volt. Nyaranta sok kulturális esemény színhelye.

Krk városa a kikötőből


Például 2011. augusztus 19-én lesz egy nyári koncert.
A város honlapját itt találjuk: http://www.grad-krk.hr/Home.aspx?PageID=1&gohome=true

Krk óvárosa megőrizte középkorias jellegét. 15. századi városfalak veszik körül, szűk utcákkal és sikátorokkal. Az óvárosban 100 évesnél fiatalabb épület nincs is.

Reneszánsz szökőkút


Néhány látnivaló:
  • Krk főterén, a Vela Placán a 15. századi polgármesteri hivatal áll, valamint egy reneszánsz szökőkút
  • Városkapu
  • Kikötő (egy része ma már parkosítva van, feltöltötték, tengeri bástya csatlakozik hozzá)
  • Román stílusú Katedrális
  • Püspöki palota
  • Frangepán-vár (1491-ben épült, eredetileg tömlöc volt)
  • Ferences rendi templom – 13. század
  • Mária mennybemenetele
  • Bencés rendi Mária templom – 10-12. század
Krk óvárosa

Krk - Frangepán vár előtt

Séta Krk óvárosában

Krk óvárosa


A kikötő melletti parkolóban álltunk meg, onnan az óváros csak egy pár percnyi sétára  van. sétánk során igyekeztünk mindent megnézni, amit csak lehetett. A katedrális, a Frangepán vár, a főtéren a szökőkút, és több, be nem azonosított látványosságra jutott idő.
A pékségben vásárolt helyi specialitást a kikötő parkjában fogyasztottuk el, és rövid pihenő után indultunk haza.
A kikötő melletti bazársor

2011. aug. 14.

Krk-sziget - Vrbnik

Erről a bejegyzésről kiderült, kissé elfeledkeztem róla. A négynapos horvátországi kirándulás utolsó napja.

A Krk-sziget az első sziget a Kvarner-öbölben. 1980 óta híd vezet át a szárazföldről. Látótávolságban van Fiume (Rijeka), Abbázia (Opatija), a híd lábához közel pedig az Uvala Scott üdülőtelep.

Híd a Krk-szigetre
A táj szépségét némiképp zavarja a közeli olajfinomító látványa. Gondolom, nem csak a táj szépségét rontja...

Átlátni az olajfinomítóra a híd lábától
Néhány adat a Krk-szigetről

Krk az Adriai-tenger második legnagyobb szigete.

Területe 405,25 km2 . Hossza 38 km, legnagyobb szélessége 13 km, tengerpartjának hossza majdnem 200 km.

Lakossága kb. 17 000 fő.

A fő megélhetési forrást a mezőgazdaság, (szőlő- és, gyümölcstermesztés, állattenyésztés) és a turizmus jelenti.

A napsütéses órák száma 2500 óra évente.

Sok kikötőnek is alkalmas öblöt találunk a szigeten.
Nyugati része lankás, míg keleti oldalát meredek, hegyes sziklák, lombos erdők és kevés település jellemzi.
A sziget az időszámítás előtti 10. századtól lakott. A régi rómaiak Curicta szigetnek nevezték.

Egy utcában vagyunk

Nos, az utolsó, negyedik napon Krk-sziget szerepelt a programban.
Reggeli után indultunk, ragyogó napsütésben. A régi úton, a Magisztrálon haladtunk észak felé. Ismét megnézhettük Jablanacot, a kilátót, ahol jártunk, a kompot, ami átmegy Rab-szigetére. Utána már "ismeretlen" tájon haladtunk. Az út kanyarog, ahogy emlékszünk rá régről, keskeny is, de van egy nagy különbség. Az út szinte kihalt.
Amikor elérünk a Krk-sziget déli részéhez, kezd élénkülni a forgalom. Egyre több autó, néha már kirándulóbuszokat is látni. Szép kis települések következnek egymás után. Lassan eljutunk Crikvenica környékére.
Crikvenica után már élénkebb a forgalom, nem tűnik kihaltnak a tengerpart.
Lassan megérkezünk a hídhoz, kis pihenő után átkelünk rajta.

Fő a biztonság
A benzinkútnál már otthon érezhettük magunkat, mert a kuka ki volt kötve egy oszlophoz. Most jut eszembe, lehet, hogy nem azért, amire gondoltam,hanem a nagy szél miatt.

Átkeltünk a hídon, és rövid utazás következett. Szeptember elején szüret van Krk-en. Ahogy mentünk, több szőlőültetvényt láttunk, ahol szorgos kezek szüreteltek. Az úton több szőlőt szállító kistraktor húzta pótkocsi, és nagy teherautó egyaránt előfordult.

A parkolóból előtáruló látvány

Vrbnik volt az első célpont. A buszról a parkolóban leszálltunk, és körülnéztünk. A domb tetején szép templom áll, nem is gondoltuk, hogy pár perc múlva arrafelé vesszük az irányt. Lentről nagyon messzinek és nagyon magasnak tűnt.
A parkolóban körülnézve láttuk a szőlővel megrakott teherautókat, ahogy ügyesen manővereznek a keskeny úton.
A domboldalom modern házak állnak, amik lehet, hogy nyaralóként szolgálnak, mindenesetre furcsa volt a sok leeresztett redőny.

Vrbnik
Elindultunk előre, igazából nem tudva, hova megyünk, mert mint tudjuk, az út sohasem nehéz, vagy hosszú, mindjárt odaérünk:-)

A dombra felkapaszkodva időnként érdemes volt megállni és körülnézni. Szép táj tárult elénk. Dombok, fák, virágok, a háttérben a tenger.

Vrbnik - kilátás a tengerre

Feljutottunk a dombra, ahol a városka történelmi magja található. Megérte a sétát.
A szokásos régi, kőből épült házak, az Adriánál megszokott szűk, köves, lépcsős utcák, sok templom, virágok, pici boltok, néha szaladgáló macskák.

Lakóház

A régi és az új találkozása

Ez is az utca része

Sikátor

Csak egyesével!

Vrbnik még egy meglepetést tartogatott. Kóstoló is volt egy helyi pincészet termékeiből. Felkészültek már az ilyen kóstolókra, mert pillanatok alatt előkerültek a poharak, és mindenki megkóstolhatta a kétféle bort, és a fügepálinkát is. A kóstoló vásárlással egybekötött volt, tehát azonnal meg is lehetett venni a termékeket. Csinos kis papír üvegtartóba tették az üvegeket, ajándékozásra és utaztatásra készen.

Visszasétáltunk a buszhoz, és továbbindultunk Krk városa felé.